
GYAKORI KÉRDÉSEK
Érvénytelen TAJ-jal rendelkező betegek mintáit a labor leselejtezi. Minden háziorvosi és szakorvosi beutaló 3 hónapig érvényes. A beutaló érvényességét illetően a szakorvosok rendelkezhetnek másképpen azzal, hogy a beutalóra ráírják az általuk kívánt eltérő érvényességet (az érvényesség időtartamát vagy lejáratát).
Osztályról kiadott beutalót a laboratórium nem fogad el!
Aktív fekvőbeteg ellátást követően 10 munkanapon belül nem végezhető el laborvizsgálat csak sürgős esetben. A laboratórium nem tudja fogadni a területen kívüli betegeket!
Területi ellátási kötelezettsége csak az alábbi települések lakóinak van:
- Battonya
- Békéssámson
- Csanádapáca
- Csorvás
- Gádoros
- Gerendás
- Kardoskút
- Kaszaper
- Magyarbánhegyes
- Medgyesbodzás
- Mezőhegyes
- Mezőkovácsháza
- Nagybánhegyes
- Nagyszénás
- Orosháza
- Pusztaföldvár
- Tótkomlós
- Végegyháza
A mintavétel ára Orosházán beutalóval (OEP finanszírozottan) 3500 Ft
Vidéken: egyedi árajánlat szerint
Igen beutaló nélkül is biztosítjuk Önnek a vérvételi szolgáltatásokat.
Orosházán beutaló nélkül 3500 Ft + a vizsgálatok díja (a kért laborvizsgálatok ára a helyszínen készpénzben fizetendő).
Vidéken: egyedi árajánlat szerint
Általános panaszok esetén, mint gyakori fejfájás, gyengeség, általános rossz közérzet, sápadtság, fáradékonyság, javasolt nagylabor, vagy más néven nagyrutin vizsgálat elvégzése, ami segíthet kideríteni a szakorvos számára a panasz okát.
A nagylabor vizsgálat elvégzése azonban ajánlott évente egyszer, szűrő jelleggel, panaszmentesen is, különösen nagyobb fizikai és/vagy szellemi igénybevétel esetén.
Az általános egészségi állapotról a nagylabor vizsgálatnál átfogóbb képet ad az 50 év alatti, illetve 50 feletti nők és férfiak számára egyedileg összeállított egészségcsomagunk, mely specifikus laborvizsgálatokat is tartalmaz az adott korosztály igényeinek megfelelően.
Laborvizsgálat alkalmával a vérminta mellett előfordul, hogy vizeletminta és székletminta leadására is szükség van. Az alábbi bejegyzésben szeretnénk segítséget nyújtani a megfelelő minta biztosításához, hogy a laborvizsgálatok pontos eredményt adjanak.
A legtöbb laborvizsgálati szűrőcsomagunk tartalmaz vizeletvizsgálatot is, melynek segítségével kimutathatók például a húgyúti fertőzések, a veseproblémák, valamint a gyulladásra illetve cukorbetegségre utaló vizelet eltérések.
Ahhoz, hogy pontos eredmény szülessen a vizsgálat során, fontos, hogy szennyeződésektől mentes vizeletmintát biztosítson a páciens. Az egészséges vizelet steril, kórokozóktól mentes, ezért fontos figyelmet fordítani a vizeletminta levételének módjára. A vizsgálathoz tiszta, jól záródó edényt biztosítunk a vizsgálat előtt, az ebben leadott mintát tudjuk csak elfogadni.
A mintaadás előtt ajánlott alapos tisztálkodás az altesti részen, hogy ne kerülhessenek kórokozók a vizeletmintába.
A vizeletvizsgálathoz a reggeli, középsugaras vizeletre van szükség, ami azt jelenti, hogy a vizelet első részét ki kell üríteni, majd megszakítás nélkül 0,5-1 dl vizeletet kell felfogni az általunk biztosított gyűjtő tartályba. Így kerülhető el a legnagyobb eséllyel, hogy a minta szennyeződjön, vagy pangó vizeletet vizsgáljunk, illetve biztosítható, hogy a veséből/húgyhólyagból érkező vizeltet vizsgáljunk. Ügyeljen rá, hogy a tartály széle ne érintkezzen semmivel, hogy a minta biztosan kórokozó mentes maradjon.
A vizsgálathoz legmegfelelőbb a vizsgálat előtt maximum 2 órával vett minta.
Javasoljuk, hogy menstruáció ideje alatt, illetve hüvelygyulladás esetén kerülje a mintaadást, ugyanis a vizelet vörösvértestekkel szennyeződhet, így a vizsgálat fals eredményt mutathat.
Speciális vizsgálatok esetén, mint például a csontanyagcsere vizsgálat, vagy cukorbetegség kimutatása, 24 vagy 12 órás gyűjtött vizeletből kell mintát biztosítani.
A vizeletgyűjtéshez szükség lesz egy legalább 1,5-2 liter űrtartalmú műanyag üvegre, amit előtte alaposan tisztítsunk át, akár forrázással is. Ügyeljen arra, hogy a gyűjtött vizelet ne szennyeződhessen semmivel, kémiai anyagokkal se. A gyűjtés megkezdése előtt mérjük ki vízből, majd készítsünk az üveg oldalán deciliterenkénti beosztást a vizelet mennyiség pontos méréséhez.
A vizeletgyűjtés megkezdésének napján az első vizeletet ki kell üríteni, csak ez után kezdődik a gyűjtés. Az első gyűjtött vizeletürítés időpontját jegyezze fel. Ezután az előírt idő alatt (12 vagy 24 óra) minden alkalommal a gyűjtőedénybe kell üríteni a teljes vizeletet. Székelés során is gyűjtse a vizeletet a gyűjtőedénybe, ügyelve rá, hogy ne szennyeződjön.
A gyűjtés ideje alatt a vizeletet végig hűvös, sötét helyen kell tárolni, gondosan becsomagolva.
A gyűjtés végén fel kell jegyezni a gyűjtött vizelet pontos mennyiségét.
A leadandó mintához nagyjából 1 deciliternyi mennyiségre lesz szükség, melyet az általunk biztosított tárolóedényben kell átadni. A leadandó minta kimérése előtt alaposan rázza össze a gyűjtött vizeletet, majd mérje ki a szükséges mennyiséget a tárolóedénybe. A leadott mintán fel kell tüntetni az összes gyűjtött vizelet mennyiséget, amiből a minta származik, valamint a gyűjtés időtartamát.
Fontos, hogy betartsa a fenti utasításokat, ugyanis a nem megfelelő minta sikertelen vizsgálatot eredményez.
Széklet vizsgálatra több okból kerülhet sor, történhet szűrő jelleggel, a székletben található vér jelenlétének megállapítására, valamint fertőzések gyanúja esetén, továbbá foglalkozás-egészségügyi vizsgálat keretében.