VÉRVÉTELRŐL
Vérvételre készülve…
Ahhoz, hogy a vérvétel eredménye valóban pontos legyen, ahhoz hogy annak eredménye alapján biztonsággal kezdhessen kezelőorvosunk gyógyszeres terápiát, érdemes néhány szabályt betartani. Természetesen speciális vizsgálatok esetén az alábbi tudnivalókon kívül is szükség lehet bizonyos tényezők figyelembevételére (melyekről orvosa tájékoztatást ad majd), de a leggyakoribb esetekben elég, ha az alábbiakra figyelünk:
Vérvétel időpontja
Étkezés
A vérvétel az esetek nagy többségében éhgyomorra történik, azaz a vérvételt megelőző 10-12 órában táplálékot már ne fogyasszon, viszont folyadékot a megfelelő mennyiségben igyon (a folyadék ne tartalmazzon szénhidrátot – cukrot, zsírnemű anyagot – tejet). A vizsgálat napját megelőző este ne fogyasszon sok fehérje tartalmú, zsíros ételt! Tartós éhezés ugyancsak jó néhány paraméter változását okozhatja. Speciális esetben előfordulhat, hogy nem szükséges éhgyomorra lenni a mintavételkor, ezért célszerű megkérdezni az orvost a vérvétel előtti táplálkozást illetően.
Élvezeti cikkek
Az élvezeti cikkek farmakológiailag hatásos anyagokat tartalmaznak, melyek a különböző szervek működését befolyásolhatják, ezért különösen funkcionális vizsgálatok (gyomor, vese, máj) előtt tilosak!
A mintavételt megelőző tartós alkoholfogyasztás hatására egyes paraméterek érzékenyen változhatnak, valamint befolyásolja számos anyag vesén át történő kiválasztását is.
A dohányzás a laboratóriumi vizsgálatok eredményét befolyásolhatja (pl. magasabb CEA érték mérhető).
Fizikai aktivitás
Egyes vizsgálatok eredményét az erős fizikai terhelés jelentősen befolyásolja, ezért a vérvételt megelőzően lehetőség szerint kerülje a szélsőséges fizikai megterhelést.
Gyógyszerek hatása
Sok gyógyszer a szérum metabolit koncentrációk, enzimszintek vagy szervműködések változását okozza (pl. májműködését). Emellett a gyógyszerek zavarhatják az analitikai reakciókat, azokat fokozhatják vagy gátolhatják, ezért, ajánlatos a gyógyszereket nem a mintavétel előtt, hanem után bevenni – amennyiben lehetséges.
A szívbetegségben szenvedők bevehetik szokásos gyógyszereiket egy pohár vízzel, ha kezelőorvosuk nem rendelkezett másként.
A korrekt eredmény érdekében kérjük a beutaló orvos által adott utasítások betartását!
Jó, ha tudja:
- A terheléses vizsgálatok speciális előkészítést igényelnek.
- A hosszabb álló testhelyzet után vett mintában a sejtek és makromolekuláris összetevők (fehérvérsejtek, vörösvérsejtek, haemoglobin, haematokrit, összfehérje, enzimek, apoproteinek és fehérjéhez kötött ionok koncentrációja több százalékkal megnövekedhet az ülő, vagy fekvő testhelyzetben vett mintához képest.Étkezést követően sok paraméter értéke fiziológiásan eltér az éhgyomri értéktől, amit különösen sürgősségi betegellátásnál nem szabad figyelmen kívül hagyni.
- Ha a pácienstől étkezés után veszünk vért, főleg a glükóz, trigliceridek, koleszterin, vas és foszfát esetében kapunk magasabb értéket, mivel a felszívott tápanyagokat a vér elszállítja és ezt hozzámérjük az éhomi értékhez.
- Ha a vérvétel zsíros étkezés után történik, a kialakuló lipaemia folytán a szérum vagy plazma zavaros lesz, ami számos anyag fotometriás meghatározását zavarja.
- Bizonyos klinikai kémiai vizsgálatok eredményei a vizsgálatot megelőző hosszabb időszak étrendjétől is függnek.
- Szérumhúgysav-koncentráció meghatározása előtt 3 napig purinszegény diéta javasolt (vagyis kerülje a belsőségeket, hüvelyeseket, diót, mogyorót; kevés hús és hal azonban fogyasztható). Kerülni kell az alkoholfogyasztást is, mivel az alkohol csökkenti a vesék húgysav kiválasztását. Drasztikus éhezési fogyókúra esetén ugyancsak csökken a húgysav kiválasztása.
- A szérum karbamid koncentrációja függ az étrend fehérje tartalmától.
- Székletben történő vérkimutatás előtt 3 napig nem fogyasztható hús, hal, torma, retek, zeller, mivel ezek hemoglobint, mioglobint, ill. peroxidázokat tartalmaznak, így a vizsgálat eredménye ilyenkor tévesen pozitív lehet.
- Erős fizikai megterhelés következtében fokozottan kerülnek a vérbe: leukociták, laktát, piruvát, izomból származó enzimek (LDH, GOT, CK), így ezek szintje emelkedhet.
- Amennyiben vérvételkor rosszul szokott lenni, vagy fertőtlenítőszer érzékenységről tud, közölje ezt a vérvételt végző szakemberrel még a beavatkozás előtt. A vért fekve is levehetik Öntől, így könnyebben elkerülhető az ájulás és az ezzel járó esetleges sérülés.